O PROJEKCIE
Projekt pn. „Innowacyjna platforma współpracy Sieci Miast Euroregionu Karpackiego” realizowany jest w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Rzeczpospolita Polska-Republika Słowacka 2007-2013 w okresie od 01.04.2011r. – 30.09.2012r. Wartość całkowita projektu wynosi 354 050,00 EUR z czego 298 724,85 EUR dofinansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Cel ogólny:
Cel główny projektu został określony jako „Wzmocnienie i profesjonalizacja współpracy miast karpackich, poprzez stworzenie innowacyjnej platformy współpracy Sieci Miast Euroregionu Karpackiego”. Jego realizacja jest niezbędna dla stworzenia zorientowanej na rozwój społeczno-gospodarczy terytorialnej struktury kooperacji ośrodków miejskich pogranicza polsko-słowackiego, wpływając na poprawę jakości życia mieszkańców zaangażowanych miast.
Cele szczegółowe:
Partnerzy projektu:
PW - Miasto Humenne Wnioskodawca i Partner Wiodący
PP1 - Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska z siedzibą w Rzeszowie
PP2 - Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Słowacja - Północ z siedzibą w Preszowie
PP3 - Gmina Miejska Przemyśl
PP4 - Gmina Miejska Przeworsk
PP5 - Gmina Lesko
PP6 - Miasto Jasło
PP7 - Miasto Snina
PP8 - Miasto Medzilaborce
PP9 - Gmina Miejska Ustrzyki Dolne
PP10 - Miasto Vranov nad Toplou
PP11 - Gmina Miejska Jarosław
PP12 - Gmina Boguchwała
Etap I: ARCHITEKCI
Pierwszy etap trwający od kwietnia do września 2011 roku, koncentruje się na mobilizacji zasobów projektu, oraz na działaniach o charakterze badawczym w celu przygotowania metodologii dalszego rozwoju Sieci i architektury systemu współpracy teleinformatycznej tzw. SMEK-int. Zadaniem Zespołu Badawczego, złożonego z przedstawicieli partnerów oraz czterech dziedzinowych ekspertów jest m.in. przeprowadzenie prac analityczno - koncepcyjnych mających na celu wypracowanie zasad współpracy w oparciu o dostosowaną do potrzeb Sieci metodykę zarządzania projektami (PRINCE2), a także opracowanie strategii działań komunikacyjnych, umożliwiających dotarcie z przekazem kluczowym do zidentyfikowanych grup docelowych. Zorganizowana w ramach pierwszego etapu międzynarodowa konferencja otwierająca projekt pn. „European best practices in networking of cities and towns” z udziałem przedstawicieli Polski, Słowacji, Węgier, Rumunii i Ukrainy służy pogłębieniu, rozszerzeniu i poprawie skuteczności kooperacji miast/partnerów Euroregionu, a podpisanie Memorandum Karpackiego - połączeniu wysiłków państw, Unii Europejskiej i poszczególnych władz regionalnych w celu wypracowania wspólnej strategii dla Karpat.
Etap II: BUDOWNICZOWIE
Drugi etap projektu, trwający od października 2011 r. do marca 2012 r., stanowi kontynuację pierwszego i kładzie szczególny nacisk na utworzenie aplikacji SMEK-int, publikację wyników badań i audytu opracowanych przez Zespół Badawczy oraz ekspertów dziedzinowych, a także edycję materiałów informacyjno – promocyjnych. Jednym z kluczowych produktów tego etapu jest stworzenie elektronicznej platformy oraz zakup systemu wideokonferencyjnego, które staną się istotnym kanałem komunikacji między miastami należącymi do Sieci Miast Euroregionu Karpackiego. W celu przygotowania zaplecza analityczno – technicznego dokonano ogólnej diagnozy potencjału instytucjonalnego Członków Sieci oraz wypracowano propozycje zmian w strukturach urzędów i budowie zespołów ludzkich, służące poprawie partnerskiej współpracy i realizacji wspólnych przedsięwzięć. Zostały również zidentyfikowane, zoptymalizowane i opracowane fundamentalne procedury dotyczące kooperacji Sieci Miast, mające usprawnić komunikację Partnerów SMEK, a przez co zwiększyć efektywność wykorzystania zasobów, czasu oraz uzyskanych rezultatów.
Etap III: UŻYTKOWNICY
Trzeci etap realizowany od kwietnia do września 2012r. wiąże się z uruchomieniem systemu SMEK-int oraz organizacją pięciu telesesji poświęconych obszarom związanym z rozwojem miejskim, w których zdalnie będą uczestniczyć Członkowie Sieci. Przeprowadzone zostaną również szkolenia dla partnerów oraz przedstawicieli zaproszonych do współpracy Instytucji w zakresie użytkowania aplikacji. Etap trzeci kończy konferencja podsumowująca, której celem jest przedstawienie inicjatywy SMEK oraz prezentacja systemu SMEK-int zaproszonym władzom miast – przyszłym partnerom Sieci. Przystąpienie nowych Członków do Sieci Miast, umocni proces tworzenia spójnej terytorialnie struktury funkcjonowania ośrodków miejskich w Euroregionie.
Sieć Miast Euroregionu Karpackiego to transgraniczna platforma systemowej i skoordynowanej współpracy samorządów miejskich przynależących do Euroregionu Karpackiego. Zadaniem Sieci jest działanie na rzecz rozwoju ośrodków miejskich w regionie przygranicznym.